Порсии бостон

Аз Википедиа
Ҷаҳиш ба: новбари, Ҷустуҷӯи
Порсии бостон
Spoken in: Эрон
Шумораи аҳолӣ:
Оилаи забон: Ҳинду-Аврупоӣ
 ҳинду-эронӣ
  эронӣ
   Порсии бостон 
Системаи навиштан: хати мехӣ порсии
Кодҳои забон
ISO 639-1: нет
ISO 639-2: to be added
ISO/FDIS 639-3:

Порсии бостон яке аз забонҳои эронии бостонӣ аст.Порсии бостон ниёи бузурги забонҳои форсию тоҷикӣ аст ва дар тақсимбанди забоншиносӣ яке аз забонҳои шохаи ғарби забонҳои эронии бостонӣ маҳсуб мешавад.Чунин ки аз номаш бармеояд забони қадим парсиён буда ва бисёри катибаҳои шоҳони ҳахоманишӣ ба ин забон навишта шудааст.Порси бостон бо забони авестоӣ ва табъи он забони санскрит хешовандии наздики дорад.


Сарфу наҳв[вироиш]

Ҷонишин[вироиш]

Ҷонишинҳои шахсӣ[вироиш]

Шахс Шумораи танҳо Шумораи ҷамъ
1. adam vayam
2. tuvam -
3. hauv -

(-) -ёфта нашуд

  • Тасрифи ҷонишинҳои шахсӣ

Шахси якум

Падеж (Маврид) Шумораи танҳо Шумораи ҷамъ
Номинатив adam vayam
Аккузатив mām -
Генетив manā amāxam
Датив - amāxam
Аблатив -ma -

Шахси дуюм

Падеж (Маврид) Шумораи танҳо Шумораи ҷамъ
Номинатив tuvam (tuva) -
Аккузатив θuvam -
Генетив -taiy -
Датив -taiy -
Аблатив - -

Ишораҷонишинҳои[вироиш]

он,онҳо

Шумораи танҳо

Падеж (Маврид) Ҷинси мардона Ҷинси занона Ҷинси миёна
Номинатив hauv hauv ava
Аккузатив avam avām ava
Родительный avahayā - avahayā
Датив avahayā - avahayā
Аблатив avanā - avanā
Инструментал avanā - avanā

Шумораи ҷамъ

Падеж (Маврид) Ҷинси мардона Ҷинси занона Ҷинси миёна
Номинатив avaiy *avā avā
Аккузатив avaiy *avā avā
Генетив avaišam - -
Датив avaišam - -

ин,инҳо

Шумораи танҳо

Падеж (Маврид) Ҷинси мардона Ҷинси занона Ҷинси миёна
Номинатив iyam iyam ima
Аккузатив imam imām ima
Генетив - ahayāyā -
Датив - ahayāyāʰ -
Аблатив anā - -
Локатив - ahayāyā -

Шумораи ҷамъ

Падеж (Маврид) Ҷинси мардона Ҷинси занона Ҷинси миёна
Номинатив imaiy imā -
Аккузатив imaiy imā -
Генетив imaišam - -
Датив imaišam - -
Аблатив - - imaibiš
Инструментал - - imaibiš